Písemné záznamy o jednotlivých majitelích větrného mlýna, které se v letošním roce podařilo zjistit
na Pozemkové knize vypovídají, že nejstarší zapsaný majitel zcela jistě nebyl majitelem prvním. Historik Václav Burián ve své práci uvádí, že větrný mlýn v Jalubí byl v provozu již v r. 1875. Podle záznamů místního občana p. Aloise Fajkuse již v roce 1870 vlastnil mlýn Živný a traduje se, že existoval již v roce 1840.
Podobu mlýna přezdívaného pamětníky Smolkův větřák dokládá pár dochovaných fotografií, jedna z nich je z roku 1900.
Jednalo se o osm metrů vysokou stavbu (11 m včetně střechy). Dle zeměměřičského zákresu v Pozemkové knize č.pol. 16, ohl. arch 17 z roku1899 byl vnější průměr stavby 7,5 m. Stavba se původně nacházela na parcele č. 5487- pastva. Dne 13.4.1913 byla odloučena stavební část č. par. 348 - větrný mlýn.
Ze zápisu Pozemkové knihy
Mezi občany se dochovala verze, že mlýn byl zbourán a rozebrán na stavbu rodinných domků až po skončení II. světové války na základě poškození shozenou leteckou bombou v roce 1945. Správná verze však je, že mlýn byl zbourán v roce 1938 což koresponduje se zápisy v pozemkové knize. V dobe shození leteckých bomb již mlýn neexistoval.
Podle vzpomínky ještě žijícího p. Karla Grebeníčka, který se učil na mlýně mlynářské řemeslo, byly kameny z mlýna v r. 1939 použity při stavbě koupaliště v Jalubí. Převoz kamene koňmo prováděli bří Čelustskové, kteří v průběhu války byli internováni do koncentračního tábora a jen několik dní po návrat zemřeli.
„Ruské stíhačky krouží nad krajem. Sledují a pátrají po nepříteli. Při takovém přeletu přes obec a kraj svrženo bylo 6 bomb menší ráže na pole Aloise Smolky v Chrástce, kde stojí o samotě jeho domek. Výbuchy poškodily domek rozbitím oken. Nálet patřil německé koloně, která po silnici pochodovala směrem do Traplic. Dvě z bomb nevybuchly.“
„V měsíci srpnu Národní výbor dal příkaz k odstranění dvou bomb, které tam nevybuchly /v Chrástce/. Vykopal je studnař Matěj Míšek z Hluku, nákladem 7.500,- K. Bomby odpálil ve žlebech v Zaječinách obyčejným zapálením slámy.“
Při takovém způsobu zneškodnění bomb by dnes policejním pyrotechnikům vstávaly vlasy na hlavě hrůzou.
Výstavbou větrného mlýna, který by se stal v širokém okolí jedinečnou turistickou zajímavostí a svou polohou i dominantou obce Jalubí, se zastupitelstvo obce zabývalo od r. 2005 v rámci Programu obnovy venkova. Po zpracování základní projektové dokumentace byl záměr konzultován s Odborem památkové péče Krajského úřadu. Své stanovisko poskytli rovněž členové sekce Větrné mlýny při Technickém muzeu v Brně.
Ti kladou důraz na co největší autentičnost při výstavbě, použití původního materiálu a dobový způsob provádění prací. Následně probíhají jednání s vlastníky pozemků a zpracování komplexní projektové dokumentace pro realizaci vlastní stavby. Brigádnickým způsobem v období listopad 2006 - únor 2007 probíhá demolice kamenného objektu v Zahnašovicích a převoz potřebného kamene. Tohoto úkolu se ochotně ujímají místní hasiči, sportovní klub SK, myslivci, ale i již léta fungující klub sportkařů a tipsázkaři S vlastní stavbou bylo započato v červnu 2007, a dokončeno bylo v prosinci 2008. Kolaudací v lednu 2009 bya stavba uvedena do provozu. Práci s kamenem odvedl v té době již 67 letý František Švec, rodák z Jankovic, žijící v Jalubí. Konstrukci střechy zajistila místní Dřevovýroba Vlachynský Šindelové pokrytí provedlo Valašské muzeum Rožnov p. Radhoštěm, lopaty sestavil na dovře obecního úřaduo sobotách a nedělích Karel Malovný okna a dveře vyrobil a zabudoval Jan Vávra z Jalubí. Ruku k dílu nezištně přiložili další občané. Díky této nezištné pomoci občanů a bezplatně získaného stavebního kamene nepřekročili celkové náklady 1 milión korun.
Dále viz fotogalerie - Jalubský mlýn
Mějte aktuální informace z naší obce.
Ke stažení na Google Play a AppStore
Svátek má Eliška
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Hanuš